купидон

мн. купидони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29543
1. Римски бог на љубовта.
Латински: Cupido Англиски: Cupid
Употреба: Митологија
2. (мн. купидони) Мали деца со крилја претставени на сликите или градбите од ренесансата.
Англиски: Cupid
Употреба: Ликовна уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи