јарец

мн. јарци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6125
1. мажјак на козата
Латински: Caprinae Англиски: he-goat Албански: cjap, kec
Употреба: Зоологија
Примери:
Тој го продаде јарецот.
Најдовме рогови од голем јарец.
див јарец
2. Јужно соѕвездие, зодијачки знак, од 22 декември до 20 јануари.
Англиски: Capricorn Албански: bricjap
Употреба: Астрономија
3. Вид гимнастичка направа за прескокнување.
Англиски: buck Албански: pajisje gjimnastikore, kali
Употреба: Спорт
Изрази
Жртвен јарец - невина жртва.
Дере јарци - се мачи.
Изведенки
јарчиште ср.
мн. јарчишта
пејор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК