евро

еврото
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3077
Парична единица во Европската Унија.
Латински: Англиски: Euro Албански: euro
Употреба: Економија
Примери:
Автомобилот чини десет илјади евра.
Изведенки
евруле ср.
мн. еврулиња
дем.
Пример: колку повеќе еврулиња, толку поголема љубов
FlexiMac
 менување на македонски глаголи