Црковен термин - категорија

честица повеќе

мн. честици
Вид збор: Именка, женски род
дел од поскурата

чиноначалствува повеќе

Види и: началствува (несв.)
чиноначалствуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
началствува
Англиски: celebrate

чудотворен повеќе

чудотворна
Вид збор: Придавка
Што може да прави чуда.
Англиски: miraculous
Примери:
Чудотворна икона.

чудотворец повеќе

мн. чудотворци
Вид збор: Именка, машки род
Оној што прави чуда - обично епитет за светец.
Англиски: miracle worker

чудотворка повеќе

Види и: чудотворец (м.)
мн. чудотворки
Вид збор: Именка, женски род
Жена чудотворец.
Англиски: miracle worker

чудотворност повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Способност за правење чуда.
Албански: aftësi për mrekullira
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч