Црковен термин - категорија

угодник повеќе

мн. угодници
Вид збор: Именка, машки род
праведник, светец
Англиски: saint Албански: shenjt
Примери:
Божји угодници (светци).

угодница повеќе

мн. угодници
Вид збор: Именка, женски род
светица
Англиски: saint Албански: e shenjtë
Примери:
Божја угодница (светица).

унија повеќе

мн. унии
Вид збор: Именка, женски род
Обединение на православната црква со католичката, под власта на папата.
Англиски: union Албански: union

унијат повеќе

Види и: унија (ж.)
мн. унијати
Вид збор: Именка, машки род
Православен под унијата.

унијатски повеќе

Види и: унијат (м.)
унијатскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на унијат.
Примери:
унијатска црква

упокои повеќе

Види и: успокои (св.)
упокојат
Вид збор: Глагол, свршен
Господ го прими во своето царство.
Англиски: put to rest Албански: pranoj

Успение повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Црковен празник што го слави примањето на Света Дева Марија на небо (15 мај).
Англиски: Assumption Day Албански: Dita e supozimit, fest kishtare

утвари повеќе

Вид збор: Именка, множина
Црковни богослужбени садови.
Примери:
Свети (црковни) утвари

утрена повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
утринска црковна служба
Англиски: morning prayer
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч