Црковен термин - категорија

набедреник повеќе

мн. набедреници
Вид збор: Именка, машки род
Дел од свештеничка одежда што се носи на бедрото.

нафора повеќе

мн. нафори
Вид збор: Именка, женски род
Парче (залак) осветен леб што им се дава на православните верници при причестување, по богослужба.
Англиски: altar bread

неброено повеќе

Вид збор: Прилог
многубројно
Англиски: plenty

невернички повеќе

неверничкиот
Вид збор: Придавка
Што припаѓа, што се однесува на неверник и на неверница, неверничка.
Англиски: infidel

неверство повеќе

мн. неверства
Вид збор: Именка, среден род
неверба, неверие
Англиски: infidelity Албански: pabesi

нејатка повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Денот на строг пост (5 јануари, ст. к.) спроти Богојавление.
Албански: ditë agjërimi

некрстен повеќе

некрстени
Вид збор: Придавка
Што не е крстен во црквата, според црковниот обред.
Англиски: unchristened

неправославен повеќе

неправославниот
Вид збор: Придавка
Што не е православен.
Примери:
неправославен обичај

нимбус повеќе

мн. нимбуси
Вид збор: Именка, машки род
Ореол на светец.
Англиски: aura Албански: aureolë

нововерец повеќе

мн. нововерци
Вид збор: Именка, машки род
Припадник на црква, верска секта различна од општоприфатената.
Англиски: convert Албански: pjestar i kishës

новозаветен повеќе

новозаветниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на Новиот завет.
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч