Хемија - категорија

загадувач повеќе

мн. загадувачи
Вид збор: Именка, машки род
Хемиско соединение што предизвикува загадување.
Англиски: polluter Албански: ndot

заситен повеќе

заситени
Вид збор: Придавка
Што содржи нешто во голема количина.
Англиски: saturated

згуснувач повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Средство за згуснување.
Англиски: thickener

злато повеќе

(едн.) златото
Вид збор: Именка, среден род
Благороден метал со жолта боја.
Латински: Aurum (Au) Англиски: gold Албански: ar, flori
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ш