Фолклор - категорија

седелка повеќе

мн. седелки
Вид збор: Именка, женски род
седенка
Англиски: gathering Албански: ndej, mbledhi

суровар повеќе

мн. суровари
Вид збор: Именка, машки род
(обично мн.) бабар, василичар
д - л - п - с