Физика - категорија

ултравиолетен повеќе

ултравиолетни
Вид збор: Придавка
Што е над виолетниот спектар на светлоста.
Англиски: ultraviolet Албански: ultraviolete
Примери:
Ултравиолетни (ултравиолетови) зраци.

ултразвук повеќе

мн. ултразвуци
Вид збор: Именка, машки род
Звук со висока фреквенција што не може да биде биде чуен од човечкото уво.
Англиски: ultrasound Албански: ultrazë

ултрасоничен повеќе

ултрасоничниот
Вид збор: Придавка
ултразвучен
Англиски: ultrasonic
Примери:
ултрасоничен преглед
а - б - в - г - д - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - њ - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ