Физика - категорија

наелектризира повеќе

наелектризираат
Вид збор: Глагол, свршен
Предаде електрицитет, исполни некое тело со електрицитет.
Англиски: electrify Албански: elektrizoj

нанометар повеќе

Види и: метар (м.)
мн. нанометри
Вид збор: Именка, машки род
Милијардски дел од метар.
Англиски: nanometer
Примери:
неколку нанометри

неутрон повеќе

мн. неутрони
Вид збор: Именка, машки род
Елементарна честичка во составот на атомското јадро која нема електричен полнеж.
Англиски: neutron Албански: neutron

нимбус повеќе

мн. нимбуси
Вид збор: Именка, машки род
Дождовен облак.
Англиски: nimbus Албански: re shiu

нишало повеќе

мн. нишала
Вид збор: Именка, среден род
Тело одбиено од цврста точка, кое може да се ниша под влијание на гравитацијата.
Англиски: pendulum Албански: lavjerrës

нуклеарен повеќе

нуклеарни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на атомското јадро.
Англиски: nuclear Албански: nukleare
а - б - в - г - д - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - њ - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ