Уметност - категорија

хумор повеќе

(едн.) хуморот
Вид збор: Именка, машки род
Уметничко дело проникнато со духовитост.
Англиски: humor Албански: humor
Примери:
Хумор и сатира.
а - б - в - г - д - е - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц