Уметност - категорија

уметник повеќе

мн. уметници
Вид збор: Именка, машки род
Творец во областа на уметноста воопшто.
Англиски: artist Албански: artist

уметница повеќе

Види и: уметник (м.)
мн. уметници
Вид збор: Именка, женски род
жена уметник
Англиски: artist Албански: artiste

уметнички повеќе

уметничка
Вид збор: Придавка
Што одговара на барањата на уметноста.
Англиски: artistic Албански: artistike
Примери:
Уметничка игра.
Што се однесува на уметноста или на дејност во областа на уметноста.
Англиски: artistic Албански: artistike
Примери:
Уметничка академија.
Што се однесува на уметник.
Англиски: artistic Албански: artistik
Примери:
Уметничка дарба.

уметност повеќе

(едн.) уметноста
Вид збор: Именка, женски род
Креативни човечки дејствија, со исклучок на дејствата директно врзани за опстанок и репродукција.
Англиски: art Албански: art
Примери:
Уметност и наука.
а - б - в - г - д - е - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц