Туризам - категорија

багаж повеќе

(едн.) багажот
Вид збор: Именка, машки род
Потребни работи што се носат при патување (куфери, торби).
Англиски: baggage Албански: bagazh

бања повеќе

мн. бањи
Вид збор: Именка, женски род
Минерални извори со уреди за капење.
Англиски: spa Албански: burim ujrash termale, llixhë, qendër klimaterike

букира повеќе

букираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Резервира со гаранција или уплата на дел од целокупниот износ.
Англиски: book
а - б - в - г - е - и - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ч - ш