Технологија - категорија

чашка повеќе

Види и: чаша (ж.)
мн. чашки
Вид збор: Именка, женски род
Порцелански изолатор на телефонски столб.
Албански: kupë izoluese, filxhan

чешма повеќе

мн. чешми
Вид збор: Именка, женски род
Цевката, славината од која истекува водата.
Англиски: faucet Албански: rubinet
Примери:
Затвори ја чешмата.
а - б - в - г - д - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш