Технологија - категорија

железарница повеќе

мн. железарници
Вид збор: Именка, женски род
Топилница и леарница на железо.
Англиски: ironworks Албански: hekuranë

живец повеќе

мн. живци
Вид збор: Именка, машки род
(обично во мн.) Спојници кои ги врзуваат наплатите на колите.
Англиски: connector Албански: konektor

жичен повеќе

жичниот
Вид збор: Придавка
Што оди преку жица.
Англиски: fixed line
а - б - в - г - д - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш