Сцена - категорија

шминкер повеќе

мн. шминкери
Вид збор: Именка, машки род
Театарски работник што се занимава со шминкање на глумците.
Англиски: makeup artist Германски: Schminker

шоу повеќе

мн. шоуа
Вид збор: Именка, среден род
претстава, изведба, забава
Англиски: show

шоу-бизнис повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Бизнис на забавата.
Англиски: show business

шоумен повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Човек што прави шоу, што ги разонодува луѓето.
Англиски: showman
а - б - в - г - д - е - з - и - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - ш