Сцена - категорија

циркус повеќе

мн. циркуси
Вид збор: Именка, машки род
Вид театарска уметност што ја вклучува акробатиката, еквилибристиката, жонглирањето, дресирањето на животни и сл.
Англиски: circus Албански: amfiteatër

циркусант повеќе

мн. циркусанти
Вид збор: Именка, машки род
циркуски артист
Албански: cirkuzant
а - б - в - г - д - е - з - и - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - ш