Сцена - категорија

завеса повеќе

мн. завеси
Вид збор: Именка, женски род
Големо платно што ја одделува сцената од салонот со публика во театар.
Англиски: curtain Албански: perde
а - б - в - г - д - е - з - и - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - ш