Спорт - категорија

џиу-џицу повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Јапонска вештина на самоодбрана.
Англиски: jiujitsu

џогер повеќе

мн. џогери
Вид збор: Именка, машки род
Лице што џогира.
Англиски: jogger

џогинг повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Трчање во бавен ритам како физичка рекреација.
Англиски: jogging

џогира повеќе

џогираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Спортска рекреација во вид на бавно трачање.
Англиски: jog

џокеј повеќе

мн. џокеи
Вид збор: Именка, машки род
Професионален јавач на трки.
Англиски: jockey

џудист повеќе

мн. џудисти
Вид збор: Именка, машки род
Спортист кој се бави со јудо.
Англиски: judoka
Примери:
Нашите јудисти се пласираа во финалето.

џудо повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Јапонска боречка вештина.
Англиски: judo
а - б - в - г - д - ѓ - е - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш