Спорт - категорија

јавање повеќе

(едн.) јавањето
Вид збор: Именка, среден род
(само едн.) коњички спорт
Англиски: riding

јарец повеќе

мн. јарци
Вид збор: Именка, машки род
Вид гимнастичка направа за прескокнување.
Англиски: buck Албански: pajisje gjimnastikore, kali

јола повеќе

мн. јоли
Вид збор: Именка, женски род
Мала едрилица за едрење во плитки води.
Англиски: dinghy

јуниор повеќе

мн. јуниори
Вид збор: Именка, машки род
Помлад член на спортски клуб.
Англиски: junior Албански: junior
а - б - в - г - д - ѓ - е - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш