Спорт - категорија

удар повеќе

мн. удари
Вид збор: Именка, машки род
Казнен, слободен удар.
Англиски: kick Албански: shkelm

уигран повеќе

уиграни
Вид збор: Придавка
Што игра веќе подолго време, што е добро увежбан.
Англиски: well-rehearsed Српски: уигран

урива повеќе

Види и: урне (св.)
уриваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се урива) Собори, навалува на некого.
Англиски: knock down Албански: shembet

уфрли повеќе

уфрлат
Вид збор: Глагол, свршен
фрли, додаде
Англиски: pass Албански: shtoj, hudh

уфрлување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
уфрлува
а - б - в - г - д - ѓ - е - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш