Религија - категорија

џамија повеќе

мн. џамии
Вид збор: Именка, женски род
муслимански храм
Англиски: mosque Турски: cami Албански: xhami

џихад повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Света војна во исламот.
Англиски: jihad
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш