Религија - категорија

фатва повеќе

мн. фатви
Вид збор: Именка, женски род
Правно мислење од муфтија дали некое дело е согласно со принципите на исламот.
Англиски: fatwa Турски: fetva Албански: fetvaja

францисканец повеќе

мн. фанцисканци
Вид збор: Именка, машки род
Монашки ред наречен по Францис од Азизи (1181/82 - 1226).
Латински: Ordo Fratrum Minorum Англиски: Franciscan

фратар повеќе

мн. фратри
Вид збор: Именка, машки род
Калуѓер кај католиците.
Англиски: monk

фратарски повеќе

фратарскиот
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на фратар.
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш