Религија - категорија

господ повеќе

(едн.) господе
Вид збор: Именка, машки род
христијански бог
Англиски: god Албански: Zot, Perëndi

господен повеќе

господниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на Господ.
Англиски: Lord's
Во изразот „лето господно“.
Англиски: Lord's

господов повеќе

господовиот
Вид збор: Придавка
Што му припаѓа на Господ, што се однесува на Господ.
Англиски: Lord's

грев повеќе

мн. гревови
Вид збор: Именка, машки род
Постапка со која се кршат верските правила, божјите заповеди.
Англиски: sin Албански: mëkat

гревовник повеќе

Види и: грешник (м.)
мн. гревовници
Вид збор: Именка, машки род
грешник
Англиски: sinner

грешавачка повеќе

мн. грешавачки
Вид збор: Именка, женски род
Правење голем грев.
Англиски: sin Албански: gabim i madh, mëkat

греши повеќе

грешат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Прави грев.
Англиски: sin Албански: gaboj, mëkatoj

грешник повеќе

мн. грешници
Вид збор: Именка, машки род
Човек што направил грев.
Англиски: sinner

громовник повеќе

мн. громовници
Вид збор: Именка, машки род
Оној што грми, што удира со громови.

гуру повеќе

мн. гуруа
Вид збор: Именка, машки род
Духовен водач во хиндуизмот.
Англиски: guru
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш