Религија и Филозофија - категорија

моралист повеќе

мн. моралисти
Вид збор: Именка, машки род
Приврзаник на строг морал, тој што држи до моралните правила.
Англиски: moralist Албански: moralist

моралистички повеќе

Види и: моралист (м.)
моралистичка
Вид збор: Придавка
Што се однесува на моралист.
Англиски: moralistic
а - д - м - п - р - ф