Разговорно - категорија

ѕвезда повеќе

мн. ѕвезди
Вид збор: Именка, женски род
Секое небесно тело што ноќе се гледа како светла трепкава точка.
Англиски: star Албански: yll

ѕвездаллија повеќе

ѕвездаллијата
Вид збор: Придавка
Што предизвикува симпатија, мил, умилен.
Англиски: sympathetic

ѕверка повеќе

мн. ѕверки
Вид збор: Именка, женски род
Тој што е на висока положба, што има висока функција, влијателен човек.
Англиски: boss Албански: njeri i madh, bos

ѕвизне повеќе

ѕвизнат
Вид збор: Глагол, свршен
Силно удри, ѕвекне, перне.

ѕенѕало повеќе

мн. ѕенѕала
Вид збор: Именка, среден род
Тој што се ѕенѕа при одење.
Албански: ec ngadal

ѕидоса повеќе

Види и: ѕида (несв.)
ѕидосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи ѕид, огради со ѕид.
Англиски: build

ѕури повеќе

ѕурат
Вид збор: Глагол, несвршен
Несвесно гледа во нешто; упорно, без престан гледа во нешто.
Англиски: stare
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - љ - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш