Разговорно - категорија

халогенка повеќе

мн. халогенки
Вид збор: Именка, женски род
халогена светилка

хемија повеќе

мн. хемии
Вид збор: Именка, женски род
Учебник по овој предмет.
Англиски: textbook Албански: kimia
Примери:
Излегоа нови хемии за први и втори клас.

хетеросексуалец повеќе

мн. хетеросексулаци
Вид збор: Именка, машки род
Што не е хомосексуалец; што има сексуални односи со спротивниот пол.
Англиски: heterosexual

хефта повеќе

хефтаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Спојува, прицврстува листови хартија.
Англиски: staple Германски: heften

хипстер повеќе

мн. хипстери
Вид збор: Именка, машки род
Припадник на современа супкултура сочинета од млади луѓе од граѓанска средна класа, со особен интерес за опскурна музика и независен филм.
Англиски: hipster

хит повеќе

мн. хитови
Вид збор: Именка, машки род
голем успех
Англиски: hit
Примери:
Песната стана голем хит.

хуманитарец повеќе

мн. хуманитарци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што во хуманитарна акција помага на други лица.
Англиски: humanitarian
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - љ - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш