Разговорно - категорија

лажга повеќе

мн. лажги
Вид збор: Именка, женски род
лажливка
Англиски: liar Албански: gënjeshtare, rrenacake

лаже повеќе

лажат
Вид збор: Глагол, несвршен
Занимава, забавува некого.
Англиски: entertain Албански: mashtroj, argëtoj

лажица повеќе

мн. лажици
Вид збор: Именка, женски род
Мерка за изразување приближно количество.
Англиски: spoon Албански: lugë

лажло повеќе

Види и: лажго (м.)
мн. лажловци
Вид збор: Именка, женски род
лажго
Англиски: liar

лажоман повеќе

Види и: лажливец (м.)
мн. лажомани
Вид збор: Именка, машки род
лажливец
Англиски: liar

лајач повеќе

мн. лајачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што вика, се кара.
Албански: lehës
Тој што озборува, што шири невистини.
Албански: lehës, llafazan

лајкучка повеќе

мн. лајкучки
Вид збор: Именка, женски род
Жена што се кара или што озборува.
Англиски: slanderer Албански: lehëse

лајт-шоу повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Оcветлување во разни бои на концерти и во дискотеки што постојано трепери според ритамот на музиката и придонесува за повесела атмосфера.
Англиски: light-show

лакомија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
лакомост
Англиски: greed

лакомштија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
лакомост
Англиски: greed

лакомштина повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
лакомост
Англиски: greed

лакрдија повеќе

мн. лакрдии
Вид збор: Именка, женски род
шега
Англиски: joke Албански: shaka, tallje

лакрдијаш повеќе

мн. лакрдијаши
Вид збор: Именка, машки род
шегаџија
Англиски: jester

лакти повеќе

(се) лактат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се пробива, си прави пат на груб начин (удирајќи со лактите).
Англиски: elbow

лапа повеќе

лапаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Лакомо јаде.
Англиски: gulp
Добива нешто на едноставен начин, без многу напор.
Англиски: pocket

лапало повеќе

мн. лапала
Вид збор: Именка, среден род
јадење
Англиски: food

лапање повеќе

мн. лапања
Вид збор: Именка, среден род
(само едн.) (глаг. им.) лапа
Англиски: grub Албански: llapit, haj
лапало, јадење
Англиски: grub Албански: llapitje, haje

лапачка повеќе

мн. лапачки
Вид збор: Именка, женски род
лапало, лапање
Албански: haje, llapitje

лапне повеќе

лапнат
Вид збор: Глагол, свршен
Грабне нешто, стекне нешто без напор.
Англиски: catch Албански: kap, grabit

лапниголтни повеќе

Вид збор: Придавка
Што не треба да се џвака.

лапнијаре повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Назив за лаком човек.
Англиски: greedy

лапнимува повеќе

мн. лапнимуви
Вид збор: Именка, машки род
Тој што безделничи, што не работи ништо.
Англиски: idler

лапнисомун повеќе

мн. лапнисомуни
Вид збор: Именка, машки род
Назив за лаком човек.

ластик повеќе

мн. ластици
Вид збор: Именка, машки род
Растеглива лента или ткаенина изработена од гумени и текстилни нишки.
Англиски: rubber band Турски: lastik Албански: llastik
Удар по главата со затегнување и отпуштање на прстите.
Англиски: knock Албански: llastik, godas me një çok

лаур повеќе

мн. лаури
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е лаком.
Англиски: greedy

лаф повеќе

мн. лафови
Вид збор: Именка, машки род
збор
Англиски: word Турски: laf Албански: fjalë
разговор
Англиски: talk Албански: llafosje

лафи повеќе

лафат
Вид збор: Глагол, несвршен
зборува
Англиски: speak Албански: flet, llafos
разговара
Англиски: talk Албански: bisedon, llafos

лафоса повеќе

(се) лафосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се изназборува, многу се наприкаже.

лебар повеќе

мн. лебари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што јаде многу леб.
Албански: ai që han shumë bukë

левоса повеќе

левосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Украде нешто, здипли, мавне.
Англиски: steal

левтерен повеќе

левтерни
Вид збор: Придавка
Што е без напор, без напрегање, без сила, лесен, лесничок.
Англиски: easy
настран, изопачен
Англиски: queer

легач повеќе

мн. легачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е мрзлив, безделник.
Англиски: lazybones, idler

легне повеќе

легнат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да прави нешто со голем интензитет, во голема мера.
Англиски: start Албански: filloj

легнувачка повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
легнување

лежилеб повеќе

Вид збор: Именка, машки род
мрзлив човек
Англиски: idler

лезет повеќе

(едн.) лезетот
Вид збор: Именка, машки род
сладост, уживање
Англиски: pleasure Турски: lezzet

лекувач повеќе

мн. лекувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што лекува, а не е лекар, народен лекар.
Англиски: healer

лепенка повеќе

мн. лепенки
Вид збор: Именка, женски род
Зграда што со еден свој ѕид е залепена за друга зграда.
Англиски: semi-detached house Албански: ndërtes e ngjitur me tjetrën

лепешкар повеќе

мн. лепешкари
Вид збор: Именка, машки род
Вид бумбар.
Англиски: beetle Албански: lloj bumbari, brumbull

летница повеќе

мн. летници
Вид збор: Именка, женски род
летна треска
Англиски: hayfever Албански: ethe vere

лешпер повеќе

мн. лешпери
Вид збор: Именка, машки род
мрзливец, угурсуз
Англиски: idler

лика повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
лик
Англиски: appearance Албански: dukje, pamje

ликвидатор повеќе

мн. ликвидатори
Вид збор: Именка, машки род
Тој што физички отстранува некого; убива, ликвидира.
Англиски: killer Албански: likuidues, vrasës

ликовно повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Настава по предметот ликовна култура.
Англиски: art education

лимонада повеќе

мн. лимонади
Вид збор: Именка, женски род
Неквалитетна претстава, приредба и сл.
Англиски: soda Албански: limonadë

лимонлија повеќе

мн. лимонлии
Вид збор: Придавка
(немен. по род) Што има боја на лимон.

лимонтабиетлија повеќе

лимонтабиетлии
Вид збор: Придавка
Човек со непредвидлив, непријатен, незгоден карактер; човек што има карактер како лимон.
Турски: limon tabiyatlı

лимонтуз повеќе

мн. лимонтузи
Вид збор: Именка, машки род
Лимонова киселина во цврста состојба (ситни кристали).
Турски: limon tozu Албански: acid limoni

лингур повеќе

мн. лингури
Вид збор: Именка, машки род
Тој што скита, скитник.
Англиски: tramp Албански: endacak

лит повеќе

литиот
Вид збор: Придавка
За цвеќе што има ретки ливчиња на цветот.
Албански: i rrallë

локаница повеќе

мн. локаници
Вид збор: Именка, женски род
локање

локач повеќе

мн. локачи
Вид збор: Именка, машки род
Човек што многу пие.
Англиски: drinker

ломбак повеќе

мн. ломбаци
Вид збор: Именка, машки род
Крупен и тромав човек.

ломоти повеќе

ломотат
Вид збор: Глагол, несвршен
Постојано зборува, многу зборува, обично за безначајни работи.
Англиски: blab

лонец повеќе

мн. лонци
Вид збор: Именка, машки род
Голем и длабок валчест емајлиран сад со една или со две рачки од страна, што служи за готвење или чување храна.
Англиски: pot

лошотилак повеќе

Види и: лошотија (ж.)
мн. лошотилаци
Вид збор: Именка, машки род
лошотија

луд повеќе

луди
Вид збор: Придавка
Што се пројавува со голема сила.
Англиски: exceptional Албански: i madh, i fuqishëm

лудница повеќе

мн. лудници
Вид збор: Именка, женски род
Место каде што има силна врева, големо безредие.
Англиски: madhouse Албански: çmendinë

лузер повеќе

мн. лузери
Вид збор: Именка, машки род
Тој што постојано губи.
Англиски: loser

лумперај повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Забава без да се мисли на трошоците.
Српски: лумперај

лустро повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
лак, сјај
Англиски: lustre Албански: shkëlqim, lustër
Маст, лак за премачкување обувки заради поголем сјај.
Англиски: polish Албански: lustër, politurë

лустроса повеќе

лустросаат
Вид збор: Глагол, свршен
лакира
Англиски: varnish Албански: lustroj
Светне, премачка со лустро.
Англиски: polish

луфтира повеќе

луфтираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
проветри, проветрува
Англиски: air Германски: lüften
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - љ - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш