Разговорно - категорија

гага повеќе

Вид збор: Прилог
бесплатно
Англиски: free of charge

гагаџија повеќе

мн. гагаџии
Вид збор: Именка, машки род
Човек што сака бесплатно да добива разни услуги, обично јадење и пиење.
Англиски: scavenger Турски: gaga

газ повеќе

мн. газови
Вид збор: Именка, машки род
Заден дел од човековото тело меѓу половината и нозете.
Англиски: bottom Албански: prapanicë, vithe, bithë

газглава повеќе

Вид збор: Прилог
главечки (при превртување)
Англиски: headlong

газечки повеќе

Вид збор: Прилог
наназад
Англиски: backwards

гази повеќе

газат преод
Вид збор: Глагол, несвршен
угнетува, поробува, потчинува, понижува
Англиски: suppress Албански: shtyp, shkel

гајле повеќе

мн. гајлиња
Вид збор: Именка, среден род
грижа
Англиски: worry Турски: gaile

гајрет повеќе

мн. гајрети
Вид збор: Именка, машки род
помош, поддршка, услужност
Англиски: support Турски: gayret Албански: mbështetje, përkrahje
сила, енергија, храброст, трпение
Англиски: patience Албански: fuqi, durim, guxim

галиба повеќе

Вид збор: Модален збор
веројатно, најверојатно
Англиски: probably Турски: galiba

ганц повеќе

Вид збор: Прилог
сосем, ептен, целосно
Англиски: completely Германски: ganz

гезме повеќе

мн. гезмиња
Вид збор: Именка, среден род
веселба, шетање
Англиски: party Турски: gezme

генератор повеќе

мн. генератори
Вид збор: Именка, машки род
Произведувач, творец.
Англиски: creator Албански: gjenerator, kreator

генијалец повеќе

Види и: гениј (м.)
мн. генијалци
Вид збор: Именка, машки род
гениј
Англиски: genius

гитла повеќе

Вид збор: Извик
бегај, заминувај
Англиски: beat it!

гланц повеќе

Вид збор: Придавка
сјаен, неупотребуван
Англиски: shiny Германски: ganz

глупира повеќе

глупираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Стане, станува глупав.

гнасло повеќе

мн. гнасловци
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се гнаси од јадење и сл.
Албански: njeri që gërditet nga haja
гнасник
Англиски: dirty fellow Албански: i papastër

гнете повеќе

гнетат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Лакомо, ненаситно јаде, лапа.
Англиски: stuff Албански: rras

гнетеж повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Лакомо, незаситно јадење, лапање.
Англиски: stuffing Албански: ngrënje pa kufi

гњави повеќе

гњават
Вид збор: Глагол, несвршен
вознемирува, измачува, здодева
Англиски: pester

големец повеќе

мн. големци
Вид збор: Именка, машки род
Човек на висока општествена положба.
Англиски: notable

големџија повеќе

Види и: големец (м.)
мн. големџии
Вид збор: Именка, машки род
големец
Англиски: notable

голтар повеќе

мн. голтари
Вид збор: Именка, машки род
сиромашен, беден човек
Англиски: prole

гомно повеќе

мн. гомна
Вид збор: Именка, среден род
Измет, најчесто човечки.
Англиски: shit Албански: mut
Никаквец, невреден човек.
Англиски: shithead Албански: mut njeri, idiot

готов повеќе

готови
Вид збор: Придавка
Што е на пропаѓање, на умирање, на крај на животот.
Англиски: finished Албански: gati

грамажа повеќе

(едн.) грамажата
Вид збор: Именка, женски род
тежина во грамови
Англиски: grammage

грбло повеќе

мн. грбловци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е грбав.
Англиски: hunchbacked, humpbacked

гребатор повеќе

мн. гребатори
Вид збор: Именка, машки род
Човек што живее на сметка на други.
Англиски: sponge

гребе повеќе

гребат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
(се гребе) Искористува некого; живее на нечиј грб.
Англиски: sponge Албански: gërvishet

грепка повеќе

мн. грепки
Вид збор: Именка, женски род
Картичка за игра на среќа на која со гребење се дознава дали има добивка.

гркне повеќе

гркнат
Вид збор: Глагол, свршен
Каже нешто гласно.

грогиран повеќе

грогирани
Вид збор: Придавка
онеспособен, зашеметен
Англиски: groggy
Примери:
грогиран противник

гунгула повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Голем број на луѓе на едно место.
Англиски: crowd

гуру повеќе

мн. гуруа
Вид збор: Именка, машки род
Влијателна и харизматична личност.
Англиски: guru
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - љ - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш