Преносно значење - категорија

ѕвезда повеќе

мн. ѕвезди
Вид збор: Именка, женски род
Лице што има голема слава во светот на уметноста, естрадата, филмот, спортот и сл.
Англиски: star Албански: yll

ѕвезден повеќе

ѕвездени
Вид збор: Придавка
среќен, успешен

ѕвер повеќе

мн. ѕверови
Вид збор: Именка, машки род
бездушен, зол човек
Англиски: monster Албански: njeri i keq, i pashpirt

ѕверка повеќе

мн. ѕверки
Вид збор: Именка, женски род
Тој што е на висока положба, што има висока функција, влијателен човек.
Англиски: boss Албански: njeri i madh, bos

ѕверски повеќе

ѕверскиот
Вид збор: Придавка
свиреп, жесток, бездушен
Англиски: brutal

ѕвони повеќе

ѕвонат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се причинува некому дека слуша ѕвонење.
Англиски: ring Албански: tingëllon

ѕенѕа повеќе

ѕенѕаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Работи полека, пипаво.
Англиски: saunter Албански: punon ngadalë

ѕенѕало повеќе

мн. ѕенѕала
Вид збор: Именка, среден род
Тој што бавно завршува некоја работа, пипав човек.
Албански: njeri i ngadalshëm

ѕирка повеќе

ѕиркаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се појавvва нешто во мал степен од некаде, од нешто.
Англиски: peek Албански: përgjim

ѕирне повеќе

ѕирнат
Вид збор: Глагол, свршен
Види, посети краткотрајно; провери, проконтролира.
Англиски: check Албански: viziton shkurt, çek

ѕуни повеќе

ѕунат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се причинува некому дека одново слуша нешто; одѕвонува, одекнува.
Англиски: echo Албански: jehonë
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш