Правда - категорија

џелат повеќе

мн. џелати
Вид збор: Именка, машки род
Извршител на смртни пресуди.
Англиски: executioner Турски: cellat Албански: xhelat, ekzekutues

џепчија повеќе

мн. џепчии
Вид збор: Именка, машки род
Крадец што краде од џебови.
Англиски: pickpocket Турски: cepçi
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш