Правда - категорија

јурисдикција повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Судска надлежност, право на судот да решава определени прашања.
Англиски: jurisdiction Албански: jurisdikcion

јурист повеќе

мн. јуристи
Вид збор: Именка, машки род
Специјалист по право.
Англиски: lawyer Албански: jurist
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш