Правда - категорија

жалба повеќе

мн. жалби
Вид збор: Именка, женски род
Изразување (обично писмено) незадоволство од некоја неправилност со молба да се отстрани.
Англиски: petition Албански: ankesë, peticion

жали повеќе

жалат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се жали) Поднесува жалба до некој државен орган.
Англиски: petition Албански: ankohem

жалител повеќе

мн. жалители
Вид збор: Именка, машки род
Поднесувач на жалба.
Англиски: complainant
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш