Политика - категорија

шовинизам повеќе

(едн.) шовинизмот
Вид збор: Именка, машки род
Идеологија и политика на претеран национализам; проповедање на национална исклучивост; разгорување на меѓунационална омраза.
Англиски: chauvinism

шовинист повеќе

Види и: шовинизам (м.)
мн. шовинисти
Вид збор: Именка, машки род
Лице приврзаник на шовинизмот, агресивен националист.
Англиски: chauvinist

шовинистички повеќе

шовинистичка
Вид збор: Придавка
шовинист
Англиски: chauvinistic

шовинистка повеќе

Види и: шовинист (м.)
мн. шовинистки
Вид збор: Именка, женски род
Жена шовинист.
Англиски: chauvinist

штрајк повеќе

мн. штрајкови
Вид збор: Именка, машки род
Штрајк со глад - одбивање на јадење во знак на протест против нешто.
Англиски: hunger strike Албански: grevë urie
а - б - в - г - д - е - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш