Поетски збор - категорија

цветеж повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
цветање
Англиски: blossom Албански: lulëzim
Примери:
Во пролетен цветеж.

цветне повеќе

цветнат
Вид збор: Глагол, свршен
За растение - пушти цвет.
Англиски: blossom Албански: lulëzoj
Примери:
Тутун и памук цветнаа таму.
разубави, расцвета
Англиски: blossom Албански: lulëzoj
Примери:
Во дните нови животот цветна.

цвркотен повеќе

Види и: цвркот (м.)
цвркотна
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на цвркот.
Примери:
Цвркотни пилци.

цвркоти повеќе

цвркотат
Вид збор: Глагол, несвршен
се радува
Англиски: cheep Албански: gëzohem
Примери:
Цвркоти срце во Ленкина град.

цвркотник повеќе

мн. цвркотници
Вид збор: Именка, машки род
Птица која цвркоти.
Примери:
Над нив шират цвркотници лет.

цезура повеќе

мн. цезури
Вид збор: Именка, женски род
Кратка пауза на определено место во стих.
Англиски: break Албански: pauzë

цутеж повеќе

Вид збор: Именка, машки род
цветеж, цутење
Англиски: blossom
Примери:
цутење на јаболкниците
а - б - в - г - д - ж - з - ѕ - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ц - ч - ш