Поетски збор - категорија

тавтологија повеќе

мн. тавтологии
Вид збор: Именка, женски род
Натрупување на различни зборови со исто значење.
Англиски: tautology Албански: tautologji

таговен повеќе

Види и: тажен (прид.)
таговна
Вид збор: Придавка
тажен
Англиски: sad
Примери:
Таговна песна.

тажовно повеќе

Вид збор: Прилог
тажно
Англиски: sadly
Примери:
Невеста млада тажовно пее.

теглилен повеќе

теглилни
Вид збор: Придавка
Исполнет со страданија, тежок, макотрпен.
Англиски: troublesome
Примери:
Теглилни маки неплакани.

тема повеќе

мн. теми
Вид збор: Именка, женски род
мрак, темница, темнина
Англиски: darkness Албански: errësi

темјанка повеќе

Види и: темјанушка (ж.)
мн. темјанки
Вид збор: Именка, женски род
темјанушка
Англиски: violet Албански: vjollcë

темнокрил повеќе

темнокрилиот
Вид збор: Придавка
кој е со темни крила

тих повеќе

Види и: тивок (прид.)
тихиот
Вид збор: Придавка
тивок
Англиски: silent

тихо повеќе

Вид збор: Прилог
тивко
Англиски: silently

топи повеќе

топат
Вид збор: Глагол, несвршен
Нешто да недостасува, да се губи.
Англиски: miss Албански: humbas

трепет повеќе

мн. трепети
Вид збор: Именка, машки род
силна душевна возбуда
Англиски: excitement Албански: flakim

трепнеж повеќе

Види и: трепет (м.)
мн. трепнежи
Вид збор: Именка, машки род
трепет, треперење, трепетење
Англиски: worry

турма повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Мноштво луѓе, група луѓе; насобрани луѓе.
Англиски: crowd
Примери:
(поет.) Турма, на Никола в дворот.
а - б - в - г - д - ж - з - ѕ - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ц - ч - ш