Поетски збор - категорија

маглен повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
ноември
Англиски: November

Месечко повеќе

Види и: месечина (ж.)
(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
месечина
Англиски: moon

мрака повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
мрак
Англиски: darkness

мрее повеќе

мреат
Вид збор: Глагол, несвршен
Престанува да живее.
Англиски: die Албански: vdes
Страда, многу се мачи, пати.
Англиски: suffer Албански: vuaj, mundohem
Многу посакува некого или нешто.
Англиски: yearn Албански: kam mall
а - б - в - г - д - ж - з - ѕ - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ц - ч - ш