Пејоратив - категорија

егзибиција повеќе

мн. егзибиции
Вид збор: Именка, женски род
Непотребно и нагласено истакнување во јавноста.
Англиски: exhibition Албански: ekzebicion, ekspozitë

емфаза повеќе

(едн.) емфазата
Вид збор: Именка, женски род
Премногу накитено зборување, сувопарност.
Англиски: emphasis Албански: shprehje
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ф - ц - ч - џ - ш