Наука - категорија

хипотеза повеќе

мн. хипотези
Вид збор: Именка, женски род
Научна претпоставка што треба допрва да се провери и докаже.
Англиски: hypothesis Албански: hipotezë
Примери:
Хипотеза за тоа како настанал животот на Земјата.
а - б - д - е - з - и - м - н - о - п - р - с - т - ф - х