Народна поезија - категорија

за повеќе

Вид збор: Предлог
севременост

закове повеќе

заковат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави окови некому.
Албански: pranga

заодба повеќе

Види и: заод (м.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
заод

запорник повеќе

мн. запорници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што сакајќи се со некоја мома ја запира да се засака со друг и да се омажи; несуден маж.
Англиски: lover

запроси повеќе

запросат
Вид збор: Глагол, свршен
Побара рака на девојка за себе или за некој друг.
Англиски: propose Албански: lyp, kërkoj

зарача повеќе

зарачаат
Вид збор: Глагол, свршен
Вети нешто некому.
Англиски: promise Албански: premtoj

зборок повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
зборче
Англиски: word

зборчок повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
зборче
Англиски: word

збуди повеќе

збудат
Вид збор: Глагол, свршен
разбуди
Англиски: wake up Албански: zgjoj

зглобалија повеќе

Види и: зглобница (ж.)
мн. зглобалии
Вид збор: Придавка
(немен. по род) зглобница

зглобница повеќе

зглобници
Вид збор: Именка, женски род
Вид сабја.
Албански: lloj shpate

здобие повеќе

здобијат
Вид збор: Глагол, свршен
(се здобие) се роди
Англиски: bear Албански: lind

злат повеќе

Вид збор: Придавка
златен
Англиски: golden
Примери:
Злат прстен фрлен в кал.

злаќен повеќе

злаќениот
Вид збор: Придавка
Што е позлатен.
Англиски: golden
а - б - в - г - д - ѓ - ж - з - ѕ - и - к - л - љ - о - п - р - с - т - у - ф - ц - ч - џ - ш