Музика и танц - категорија

шансона повеќе

мн. шансони
Вид збор: Именка, женски род
забавна песна, шлагер
Англиски: chanson Француски: chanson

шансонетка повеќе

мн. шансонетки
Вид збор: Именка, женски род
пејачка на шансони
Англиски: chansonette Француски: chansonette

шансониер повеќе

мн. шансониери
Вид збор: Именка, машки род
Пејач или композитор на шансони.
Англиски: chansonnier Француски: chansonnier

шантански повеќе

шантанскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на шантан.

школа повеќе

мн. школи
Вид збор: Именка, женски род
Учебник со нотни вежби.
Англиски: étude Албански: libër

шлагер повеќе

мн. шлагери
Вид збор: Именка, машки род
Лека песна со припев, во ритамот на модерните танци.
Англиски: popsong Германски: Schlager

штимер повеќе

мн. штимери
Вид збор: Именка, машки род
Оној што штимува инструменти.
Англиски: tuner Германски: Stimmer

шугејз повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Жанр на алтернативна музика која се појавува во доцните 1980ти години во Англија.
Англиски: shoegaze
Примери:
Шугејз звукот се состои од екстензивно користење на гитарски ефекти, и нејасно пеење измешано со креативната бука на гитарите

шупелка повеќе

мн. шупелки
Вид збор: Именка, женски род
Вид народен дувачки инструмент изработен од дрво обично со шест дупчиња, дудук.
Англиски: flute Албански: flaut

шупи повеќе

Вид збор: Глагол, несвршен
Свири (дува) во шупелка.

шупне повеќе

шупнат
Вид збор: Глагол, свршен
Свирне во шупелка.
Албански: i bie flautës, zamares
Примери:
(нар. поез.) Да шупниме сите еднаш, одеднаш, одеднаш.
а - б - в - г - д - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш