Музика и танц - категорија

загуди повеќе

загудат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да гуди.
Англиски: fiddle

заигра повеќе

заиграат
Вид збор: Глагол, свршен
За оро, танец - почне да игра.
Англиски: dance Албански: kërcej

запев повеќе

мн. запеви
Вид збор: Именка, машки род
Фраза или извик на почетокот од текстот што се пее.

заспивалка повеќе

мн. заспивалки
Вид збор: Именка, женски род
Песна што му се пее на дете за да заспие.
Англиски: lullaby

затруби повеќе

Види и: труби (несв.)
затрубат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да труби.
Англиски: trumpet Албански: i bie burisë, trombës

звук повеќе

мн. звуци
Вид збор: Именка, машки род
Тон со определена висина и боја што ја произведуваат музичките инструменти.
Англиски: tone Албански: ton, tonalitet

зил повеќе

мн. зилови
Вид збор: Именка, машки род
Бакарни плочки што ѕвечкаат.
Турски: zil

зурла повеќе

мн. зурли
Вид збор: Именка, женски род
Дрвен народен дувачки инструмент со силен звук од типот на обоа.
Англиски: oboe Турски: zurna

зурлаџија повеќе

мн. зурлаџии
Вид збор: Именка, машки род
Тој што свири на зурла.
Англиски: oboist Турски: zurnacı
а - б - в - г - д - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш