Митологија - категорија

јуда повеќе

мн. јуди
Вид збор: Именка, женски род
самовила
Англиски: fairy Албански: zanë

Јупитер повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Главен римски бог.
Англиски: Jupiter Албански: Jupiteri, Perëndi kryesore romake
а - б - в - г - д - з - ј - к - м - н - о - п - с - т - ф - х - ч