Митологија - категорија

подземје повеќе

мн. подземја
Вид збор: Именка, среден род
Во митологијата - долниот свет.
Англиски: underworld Албански: ndër toksor

полубог повеќе

мн. полубогови
Вид збор: Именка, машки род
Божество од понизок ред, меѓу бог и човек.
Англиски: demigod
а - б - в - г - д - з - ј - к - м - н - о - п - с - т - ф - х - ч