Митологија - категорија

грација повеќе

мн. грации
Вид збор: Именка, женски род
(обично во мн.) Во римската митологија - трите придружнички на божицата Венера: Аглаја, Еуфросина и Талија.
Англиски: grace Албански: hijeshi

громовник повеќе

мн. громовници
Вид збор: Именка, машки род
Оној што грми, што удира со громови.
а - б - в - г - д - з - ј - к - м - н - о - п - с - т - ф - х - ч