Минералогија - категорија

жад повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Минерал со зеленикава боја од кој се изработуваат украсни предмети.
Англиски: jade Албански: xhadë
а - г - д - ж - к - м - п - с - у - ц - ч