Математика - категорија

цело повеќе

мн. цели
Вид збор: Именка, среден род
Цел број.
Англиски: whole Албански: i plotë

центар повеќе

мн. центри
Вид збор: Именка, машки род
Точка еднакво оддалечена од сите точки на кружницата; средишна точка на некои односи во тело.
Англиски: center Албански: qendër

цилиндар повеќе

мн. цилиндри
Вид збор: Именка, машки род
Геометриско тело, валјак, валец.
Англиски: cylinder Албански: cilindër
Примери:
Обемот на цилиндарот.

цилиндричен повеќе

Види и: цилиндар (м.)
цилиндрична
Вид збор: Придавка
Кој има форма на цилиндар.
Англиски: cylindrical
Примери:
Цилиндрично тело.

цифра повеќе

мн. цифри
Вид збор: Именка, женски род
Условен писмен знак за единечен број.
Англиски: number Албански: shifër
Примери:
Целиот лист беше покриен само со цифри.
а - б - в - г - д - е - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - ф - х - ц - ч - ш