Ликовна уметност - категорија

тоналитет повеќе

мн. тоналитети
Вид збор: Именка, машки род
Во сликарството - основна, доминантна боја.
Англиски: tonalität Албански: tonalitet, kolorit

торзо повеќе

мн. торза
Вид збор: Именка, среден род
Статуа на човек без глава и крајни делови на телото.
Англиски: torso

тушира повеќе

тушираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Црта или слика со туш.
Англиски: draw Албански: vizatim me tush
а - б - в - г - ж - и - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - ц - ч - ш