Зоологија - категорија

ѕвер повеќе

мн. ѕверови
Вид збор: Именка, машки род
големо, диво, крвожедно животно
Англиски: beast Албански: bishë, egërsi

ѕвечарка повеќе

мн. ѕвечарки
Вид збор: Именка, женски род
Отровна змија со рожести прстени на крајот на опашката коишто ѕвечат при движење.
Латински: Crotalus horridus Англиски: rattlesnake

ѕвиска повеќе

ѕвискаат
Вид збор: Глагол, несвршен
За коњ - испушта пискав глас; пискаво ржи, вижди, вишти.
Англиски: neigh
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш