Земјоделство - категорија

фарма повеќе

мн. фарми
Вид збор: Именка, женски род
Земјоделско стопанство.
Англиски: farm Албански: fermë

фармер повеќе

мн. фармери
Вид збор: Именка, машки род
Земјоделец, сопственик на земјоделски имот, фарма.
Англиски: farmer

фармерски повеќе

фармерска
Вид збор: Придавка
Што се однесува на фармер или фарма.

филоксера повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Инсект што ја напаѓа обично виновата лоза.
Латински: Phylloxera vastatrix Англиски: vine fretter

фураж повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Храна за добиток, сточна храна.
Англиски: fodder

фуражен повеќе

Види и: фураж (м.)
фуражни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на фураж.
Примери:
Фуражни култури.
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - ш